CLOSE

Autoplay

Advertisement

Present Thumbnails

Present Captions

The NJSIAA introduced the 2019 soccer playoff brackets on Sunday.

Advertisement

Under are the seeds and first-round matchups for every part. The playoffs start this Friday, Nov. eight.

The Non-Public Group three and Non-Public Group four brackets will probably be set by a committee that’s convening at 10 a.m. Sunday. Test again later for these brackets.

North 1, Group 1

(eight) New Windfall at (1) Cresskill

Advertisement

(5) Pompton Lakes at (four) Boonton

(6) Shabazz at (three) Butler

(7) Emerson at (2) Cedar Grove

Advertisement

North 2, Group 1

(eight) Sure Brook at (1) Hasbrouck Heights

(5) Hoboken at (four) New Milford

(6) Brearley at (three) Weequahic

Advertisement

(7) Walkill Valley at (2) Park Ridge

Central, Group 1

(eight) Haddon Township at (1) Willingboro

(5) Burlington Metropolis at (four) Buena

Advertisement

(6) Middlesex at (three) Salem

(7) Pennsville at (2) Woodstown

South, Group 1

(eight) Keansburg at (1) Penns Grove

Advertisement

(5) Woodbury at (four) Asbury Park

(6) Level Nice Seaside at (three) Gateway

(7) Glassboro at (2) Paulsboro

Advertisement

North 1, Group 2

(eight) Pascack Hills at (1) Lyndhurst

(5) Westwood at (four) Mahwah

(6) Hawthorne at (three) Mountain Lakes

Advertisement

(7) Excessive Level at (2) Parsippany

North 2, Group 2

(eight) Kinnelon at (1) Verona

(5) Glen Rock at (four) Newton

Advertisement

(6) Sussex Tech at (three) Lenape Valley

(7) Pequannock at (2) Waldwick/Midland Park

Central, Group 2

(eight) Collingswood at (1) Pleasantville

Advertisement

(5) Lincoln at (four) Camden

(6) Delaware Valley at (three) Bernards

(7) Level Nice Boro at (2) Cedar Creek

Advertisement

South, Group 2

(eight) Sterling at (1) West Deptford

(5) Delran at (four) Manasquan

Advertisement

(6) Cinnaminson at (three) Hillside

(7) Shore at (2) Haddonfield

North 1, Group three

(eight) Bergenfield at (1) Ramapo

Advertisement

(5) Summit at (four) Newark West Facet

(6) NV/Demarest at (three) Pascack Valley

(7) Garfield at (2) Rahway

Advertisement

North 2, Group three

(eight) Nutley at (1) Sparta

(5) Montville at (four) West Essex

(6) Paramus at (three) Parsippany Hills

Advertisement

(7) Jefferson at (2) River Dell

Central, Group three

(eight) Robbinsville at (1) Wall

(5) Lacey at (four) Burlington Township

Advertisement

(6) Raritan at (three) Timber Creek

(7) Delsea at (2) Rumson-Honest Haven

South, Group three

(eight) Hopewell Valley at (1) Woodrow Wilson

Advertisement

(5) Purple Financial institution at (four) Holmdel

(6) Seneca at (three) Ocean

(7) Absegami at (2) Somerville

Advertisement

North 1, Group four

(eight) Colonia at (1) Northern Highlands

(5) Cranford at (four) Irvington

(6) Randolph at (three) Montgomery

Advertisement

(7) North Hunterdon at (2) Woodbridge

North 2, Group four

(eight) Morris Hills at (1) Phillipsburg

(5) Wayne Valley at (four) Wayne Hills

Advertisement

(6) Morris Knolls at (three) West Morris

(7) Mount Olive at (2) NV/Outdated Tappan

Central, Group four

(eight) Brick Township at (1) Hammonton

Advertisement

(5) Middletown South at (four) Clearview

(6) Hamilton at (three) Toms River East

(7) Moorestown at (2) Jackson

Advertisement

South, Group four

(eight) Neptune at (1) Shawnee

(5) Lengthy Department at (four) Millville

(6) Middletown North at (three) Highland Regional

Advertisement

(7) Ocean Metropolis at (2) Mainland

North 1, Group 5

(eight) Eastside at (1) Ridgewood

(5) Bridgewater-Raritan at (four) Westfield

Advertisement

(6) Montclair at (three) East Orange Campus

(7) Watchung Hills at (2) Passaic Tech

North 2, Group 5

(eight) Bayonne at (1) Union

Advertisement

(5) Piscataway at (four) West Orange

(6) Hackensack at (three) Clifton

(7) Union Metropolis at (2) Ridge

Advertisement

Central, Group 5

(eight) Jap at (1) North Brunswick

(5) Cherokee at (four) Outdated Bridge

(6) Kingsway at (three) Outdated Bridge

Advertisement

(7) South Brunswick at (2) Toms River North 

South, Group 5

(eight) Hunterdon Central at (1) Williamstown

(5) Vineland at (four) Southern 

Advertisement

(6) Washington Township at (three) Hillsborough

(7) Edison at (2) Lenape

Non-Public, Group 2

(1) St. Joseph (Hammonton) receives a first-round bye

Advertisement

(5) Immaculate Conception at (four) Morris Catholic

(6) Immaculata at (three) Hudson Catholic

(7) St. Mary at (2) Holy Spirit

Advertisement

The Non-Public Group three and Non-Public Group four brackets will probably be set by a committee that’s convening at 10 a.m. Sunday. Test again later for these brackets.

NON-PUBLIC BRACKETS: Questions remain after St. Joseph’s win over St. Peter’s

All seedings are pending NJSIAA evaluate and should not official till Monday.

Advertisement